Hogyan ünneplik a tavaszi napéjegyenlőséget a világon?

Hogyan ünneplik a tavaszi napéjegyenlőséget a világon?

A tavaszi napéjegyenlőség már évszázadok óta megfigyelhető, és az ehhez kapcsolódó hagyományok igencsak eltérőek. Ebben az érdekes cikkben mutatunk néhány olyan ünnepséget, amelyet a világ különböző részen a tavaszvárás alkalmából rendeznek.

Egyiptom

Az Ízisz fesztivált Egyiptomban ősidők óta ünneplik, ez a tavasz kezdete és az újjászületés ünnepe is egyben. Ízisznek kiemelkedő szerepe van szeretője, Ozirisz feltámadásában. Ízisz ünneplése egyébként ősszel is esedékes, ám a néphagyomány szerint „azt mondják, hogy az egyiptomiak Ízisz ünnepét akkor tartották, amikor a Nílus megáradt. Az istennő ugyanis az ekkor odaveszett Oziriszt gyászolta, és a szeméből lehulló könnyek okozták a folyó kiöntését és a dagályt.


Irán

Iránban a No Ruz fesztivál röviddel a tavaszi napéjegyenlőség előtt kezdődik. a „No Ruz” kifejezés valójában azt jelenti, „új nap virrad”, ez tehát a remény és az újjászületés időszaka. Ilyenkor sok rituális tisztulás történik, illetve megjavítják a törött tárgyakat, kifestik a lakásokat és friss virágokat helyeznek el az emberek az otthonaikban. Az iráni újév a napéjegyenlőség napjától számítandó, és jellemzően piknikezéssel ünneplik meg, amikor is a család tagjai együtt töltik az időt. Ruz a zoroasztrizmus nevezetű hiedelemből származik, amely az ősi Perzsia területén uralkodó vallás volt egykoron, még az iszlám előtt.

Írország

Szent Patrik kereszténységet hozott a Smaragd-szigetre, és olyan jó munkát végzett, hogy gyakorlatilag megszüntette a pogányságot az országból. Írországban minden évben március 17-én ünneplik meg Szent Patrik napját, aki Írország szimbóluma, és aki köré a márciusi ünnepség fonódik. Az egyik oka annak, hogy ennyire népszerű, az az, hogy elűzte a kígyókat az ország területéről, ami egyben csodának is minősült. Persze maga a kígyó a pogány hit metaforája, ami sokak számára ma sem ismert tény.

Olaszország

Az ókori rómaiak számára a Cybele ünnepe minden tavasszal igen jelentős esemény volt. Cybele egy anyaistennő, aki a termékenység kultuszának egyik központi alakja, és az eunuch papok a tiszteletére végezték titokzatos szertartásaikat. Az ő szeretője volt Attis, aki egyben unokája is, és aki annyira féltékeny volt rá, hogy emiatt kasztrálta és feláldozta magát. Vére akkor serkent ki, amikor az első ibolyák nyíltak, és az isteni beavatkozásnak köszönhetően Attis feltámadt, mivel Cybele Zeuszhoz fordult ez ügyben segítségért. Egyes részeken ma is megünneplik Attis feltámadását és Cybele uralkodását, a Hilariát, amelyet március 15 és 28 között tartanak.

Judaizmus

A judaizmus egyik legnagyobb ünnepe a húsvéti ünnepi időszak, amelyet Niszán havának közepén zajlik. Az elkerülés ünnepe, amelynek során az egyiptomi zsidók kivonulásáról emlékeznek meg, több évszázados rabszolgaság után. Ilyenkor egy különleges étel kerül az asztalra, széder idején pedig különleges ételeket fogyasztanak. Megemlékeznek az Egyiptomot elhagyó zsidók történetéről és végül egy imával zárul az este. A nyolcnapos hagyomány része egy alapos tavaszi nagytakarítás is, amely során felülről lefelé haladsz a házban.

Oroszország

Oroszországban a Maslenitsa ünnepe annak szól, hogy a meleg és a fény ismét visszatér és beköszönt a tavasz. Ez a népi fesztivál húsvét előtt két héttel esedékes. Ebben az időszakban tilos a hús, hal és a tejtermékek fogyasztása. Maslenitsa az utolsó esély arra, hogy még utoljára dőzsölhess és kedvedre ehess bármit, amit csak akarsz. Ez egy nagyszabású ünnepség, amelyet a szigorú böjt előtt tartottak. A Maslenitsa egy női bábu, amelyet végül máglyán elégetnek. A maradék palacsintákat és egyéb ételeket is a tűzre dobják, és amikor a tűz elégett, a hamut szétszórják a mezőkön, így lesz bőséges az idei termés.

Skócia (Lanark)

Lanarkban, Skóciában a tavaszi szezon kezdetét a Whuppity Scoorie nevű eseménnyel ünneplik, amelyet március 1-jén tartanak. A gyermekek már napkelte előtt a helyi templom előtt gyülekeznek, és amikor a nap felkel, akkor a gyülekezet tagjai mellett futnak el a fejük fölött papírgolyókat lengetve. A harmadik és az utolsó forduló végén a gyermekek összegyűjtik a gyülekezet által adományozott pénzt. A skótok szerint ez a hagyomány hosszú évekkel korábbra nyúlik vissza, amikor a kellemetlen személyeket a Clyde-folyóba dobták, büntetésül. Úgy tűnik, hogy ez a tavaszváró hagyomány Skóciában sehol másutt nem szokás.


A nyugati filozófiáktól a keleti tanításokig, az univerzum törvényeitől a boszorkány rituálékig, a gyógyító kristályoktól a meditációig a spiritualitás számos irányzatot foglal magában. Mindegyik irányzatnak és eszköznek azonban egyetlen célja van: megtalálni a tisztánlátás, a jólét és a boldogság útját. Más szóval a lelki békét, a belső egyensúlyt.

Ahhoz, hogy a lélek megtalálja egyensúlyát az életben szükséges a szeretet és a boldogság. A spirituális útmutatás segítségével megtapasztalhatod, hogyan hozhat el életedbe a láthatón túli világ szeretetet és boldogságot, miként érhetsz el belső egyensúlyt az égi energiák által. Konzultálj egy spirituális tanácsadóval és éld meg saját lelki békédet!

Vissza a blogba